Історія бібліотеки

Бібліотека-філія № 12 з'явилась на бібліотечній карті міста у 1967 році як Вінницька міська бібліотека № 12. 6 березні 2012 року внаслідок оптимізації до неї було приєднано бібліотеку-філію № 1 з утворенням відділу обслуговування дітей. Тому історію закладу слід почати 1947 рік, наприкінці якого наказом відділу культури міськвиконкому було засновано міську бібліотеку № 1.



Першою завідувачкою книгозбірні стала вчорашня фронтовичка, 24-річна Софія Яківна Кігель.

Софія Яківна Кігель, кінець 1940-х - 1950-ті рр.

Бібліотеці виділили приміщення з п'яти кімнат загальною площею 170 кв. м в будинку № 76 (№ 122 у  рік заселення) на вулиці Київській. Тут же знаходились кінотеатр "Дружба" та дитячий садок. Бібліотека мала просторий читальний зал в 45 кв. м, дитячий та дорослий абонементи.

З лівого краю світлини на задньому плані видно частину бібліотеки. Лівіше (поза кадром) - кінотеатр "Дружба". За цегляним парканом - дитячий садок, 1970-ті роки.

Дитячий абонемент, 1960-ті роки.

Читальний зал, 1950-ті роки.

Читальний зал, 1950-ті роки

В цьому приміщенні бібліотека і перебувала до 2000-го року.

N.B. Друга спроба підпалу кінотеатру "Дружби" виявилася вдалою - кінотеатр повністю вигорів і його, як і дитячий садок, закрили. Бібліотеці виділили приміщення у будинку № 126, що на вулиці Київській. Пам'ятник воїну-визволителю розбили ще на початку "лихих" 90-х. Тепер на цьому місці - заправка і руїни недобудованого мотелю ...

З 1953 року міська бібліотека № 1 переходить у підпорядкування обласного управління культури і отримує статус міської центральної бібліотеки № 1. У 1964 році в країні широко відзначали 150-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка. З цієї нагоди
"3 квітня 1964 року виконком обласної промислової ради трудящих виніс рішення № 114 про присвоєння ім'я Т. Г. Шевченка міській центральній бібліотеці № 1, яку надалі іменувати - "Вінницька центральна міська бібліотека імені Т. Г. Шевченка". 
Ім'я Т. Г. Шевченка присвоєно бібліотеці з врученням ювілейної медалі.

Наказ № 25 управління культури виконкома Вінницької обласної промислової ради, в якому повідомляється про рішення виконкому про присвоєння бібліотеці імені Т. Г. Шевченка.

Ім'я Т. Г. Шевченка присвоєно бібліотеці з врученням ювілейної медалі.

З метою пропаганди літератури і читання бібліотекарі до знаменних і пам'ятних дат проводили різноманітні заходи. Була налагоджена співпраця з трудовими колективами та навчальними закладами - дитячим садочком, середньою школою № 5, з технікумом громадського харчування (нині - торговельно-економічний коледж). Діяли пересувні бібліотечні пункти. 

С. Я. Кігель проводить огляд літератури у технікумі громадського харчування (не раніше 1976 року).

На мистецькому заході в технікумі громадського харчування.

Виставка "М. Стельмах (До 60-річчя з дні народження), травень 1972 року.

Урочистості біля пам'ятника воїну-визволителю, 1970-ті роки.

Штат бібліотеки налічував п'ять фахівців. За паспортом бібліотеки (1986 р.) у бібліотеці працювали: завідувач С. Я. Кігель, старший бібліотекар Б. А. Хмілевський, старший бібліотекар, Н. В. Чорна, бібліотекар Р. Ю. Беспалова, бібліотекар О. Д. Савчук.

С. Я. Кігель проводить виробничу нараду, 1950-ті роки.

Кігель Софія Яківна.

Гнєдаш (Маняк) Тетяна Миколаївна, 1986 рік.

Беспалова (Швець) Раїса Юріївна, 1986 рік.
Колектив бібліотеки після оптимізації зберігся у повному складі, 2014 рік.

У 1967 році утворено Вінницьку міську бібліотеку № 12. Тимчасово її розмістили в приміщенні заводу залізобетонних конструкцій. Та вже в наступному, 1968 році, бібліотека отримала постійну прописку за адресою вулиця Київська, 126 (№ 148 у рік заселення), де знаходиться і донині. Загальна площа приміщення закладу (п'ять кімнат) становила 72,8 кв. м. Бібліотека складалась з читального залу, площею 28,6 кв. м, дитячого та дорослого абонементів.



Першим завідувачем стала Марія Лазарівна Рафалович, її змінила Галина Володимирівна Чаловська. У 1972-2010 роках бібліотеку очолювала Тамара Петрівна Драчук. Штат бібліотеки складався з чотирьох фахівців. В паспорті закладу (1986 р.) зазначені: завідувач Т. П. Драчук, старший бібліотекар В. Д. Радкевич, бібліотекар І. І. Коваль, бібліотекар І. А. Коваленко.

Перший колектив бібліотеки № 12.

Тамара Петрівна Драчук.

Враховуючи специфіку свого мікрорайону - велика кількість робітничих гуртожитків та наявність "зеківських" гуртожитків, бібліотекарі організували пересувні бібліотечні пункти. В гуртожитку спец. комендатури (вулиця Станіславського, 30) для спец. читачів працював бібліотечний університет культури. За роботу університету МВС відзначило бібліотеку та її завідувача спеціальними грамотами.

Бібліотека співпрацювала з навчальними закладами - дитячими садочками № 26 і 36, середніми школами № 29, 5, 31, ПТУ № 7.

Виставка "Єдиній сім'ї радянській - 50", 1972 рік.

За час існування бібліотеки в її стінах працювало багато талановитих фахівців, відданих своїй справі. Сімнадцять років пропрацювала в бібліотеці Валентина Дем'янівна Радкевич. В різний час у закладі працювали Раїса Марківна Горбата (Фрідман), Тетяна Іванівна Міщан. Багато молоді отримало тут путівку в життя: Тетяна Кушнірчук (Верещак), Наталія Борісевич, Алла Павловська, Інна Кашубська, Ірина Коваль, Лілія Цимбалюк, Марина Кошельник.

Горбата (Фрідман) Раїса Марківна.

Драчук Тамара Петрівна.

Дубина (Міщан) Тетяна Іванівна.

Колектив бібліотеки в 1990-ті роки.

Колектив бібліотеки, 2010-ті роки.

***

Коли у 2000-му році дві книгозбірні опинились в одному будинку, було прийнято рішення перепрофілювати ці заклади: філія № 1 стала дитячою бібліотекою, філія № 12 - бібліотекою для дорослих.

В березні 2012 року, в процесі оптимізації Вінницької міської централізованої бібліотечної системи, бібліотеки № 1 і 12 було об'єднано в одну бібліотеку-філію № 12 з утворенням відділу по обслуговуванню дітей. Визначено специфікацію закладу - бібліотека сімейного типу.

У 2016 році проведено капітальний ремонт закладу; бібліотека отримала нові меблі, два нових комп'ютери. 

Коментарі